top of page

Co znamená "Heket" a proč jsem tak pojmenovala obraz?

Jak už možná víte, tak většina námětů na obrazy ke mně přichází ve snech, nebo klidně i ve dne prostřednictvím vizí, a to v podobě různých tvarů, barevností nebo vůní. Podobně tomu bylo i v případě tohoto obrazu.


Zjevil se mi jednu noc ve snu.

V hlavě mi především utkvěl střípek - rám se specifickou strukturou, nalepený na plátně. Následující ráno po probuzení jsem neváhala a šla do obchodů hledat přesně takový rám, který jsem ve snu viděla. K mému překvapení hned v prvním obchodě, kam jsem přišla, měli úplně ten přesný rám, o kterém se mi zdálo.

Tudíž jsem s koupí neváhala a vesele si kráčela domů, abych se rovnou mohla vrhnout na malování.

Vrstvila jsem barvy, přesně tak jak jsem vnímala, že je to potřeba a celý proces probíhal velice snadno. Pokračovala jsem ve stylu tvoření, tak jak se mi to dařilo od začátku roku. To znamená velice svobodně, bez přemýšlení a s trochou experimentace. V tomto případě se jako experiment a nová zkušenost objevil již zmíněný rám a zároveň i skořápky z domácích vajec. Při pozorování vznikajícího motivu mi bylo jasné, že se jedná o další dílo do série ženských obrazů.


Obraz byl hotov a mě pořád vrtalo v hlavě, co přesně znázorňuje, s čím je spojený?


Vypadá to jako žába”, ozvalo se z úst mého přítele a já říkám Žába? Jak tě to prosím tě napadlo? Zní to zajímavě, ale většinou přece nejsem tak konkrétní…”

Ale přesto jsem měla jeho slova pořád v hlavě, obraz jsem stále nezveřejňovala a nějak to celé zrálo. Bod zlomu přišel po několika dnech, v období, kdy jsem zrovna měla, jak říkám, otevřenou hlavu. Jsou to momenty, kdy mám obrovský příval kreativity, nápadu a nového nadšení. A přesně v tomhle rozpoložení mě napadlo jaká je vůbec spojitost ženství a žáby?

Výkladů na internetu najdete samozřejmě nespočet. Nejvíc se mnou rezonoval výklad s egyptskou bohyní Heket, která měla místo lidské tváře žabí hlavu. Od prvního zahlédnutí tohoto jména až po dokončení četby informací jsem jednoduše věděla, že je to ONO.Heket byla staroegyptská bohyně porodu, plodnosti, vody a znovuzrození. Egypťané si žáby spojovaly s Nilským bahnem a s tím spojenou úrodou, tedy plodností.

Porodní báby byly často označovány jako služebnice Heketiny a její kněžky tohle povolání samy vykonávaly. Ženy nosily během těhotenství amulety s bohyní v podobě žáby sedící na leknínu. Zde musím zmínit, že se mi krásně spojilo to, že jsem na obraz nanesla skořápky vajec, což vnímám též jako symbol nového života a plodnosti.

Celé to vnímám jako jednu velkou synchronicitu a z toho důvodu, jsem se rozhodla obraz pojmenovat Heket.

Mimo jiné, žába bývá spojována s transformací a novými začátky.

K nalezení významu obrazu “Heket” vedla, pro mě, doposud, neznámá, avšak dobrodružná cesta.

Je to krásný příklad toho, že pokud nasloucháme svému vnitřnímu hlasu, pozorujeme naše sny a nebojíme se, mohou vznikat věci, které mohou předčit naše očekávání.

46 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page